Kilka słów o leczeniu ran przewlekłych
Gojenie ran to złożony proces, który rozpoczyna się właściwie już od powstania ubytku skórnego, a uczestniczy w nim nie tylko skóra, ale również układ odpornościowy i krew wraz z towarzyszącymi jej substancjami. Na jego szybkość i efektywność wpływa wiele czynników, od wrodzonych i nabytych, poprzez sposób powstania skaleczenia, jego odpowiednią higienę itp. Chociaż często można się spotkać z opinią, że każda rana wcześniej czy później się zagoi, w przypadku niektórych pacjentów mogą pojawiać się poważne zaburzenia tego naturalnego procesu. Trudno gojące się rany, określane mianem ran przewlekłych, to poważny problem, który wymaga stosowanego leczenia. Jakie metody terapeutyczne są wówczas wdrażane? Jakie postępowanie może przynieść najlepsze rezultaty? Kilka wskazówek na ten temat w dalszej części naszego wpisu.
Jakie są główne przyczyny ran przewlekłych?
Ranami przewlekłymi nazywane są ubytki skóry spowodowane procesem chorobowym lub urazem, które nie poddają się leczeniu. Nie ma jednego kryterium czasu leczenia, które pozwoliłoby jednoznacznie stwierdzić, że mamy do czynienia z raną przewlekłą, chociaż najczęściej sugeruje się 6-8 tygodni. Do najczęstszych przyczyn ran przewlekłych zaliczamy:
- owrzodzenia żylne goleni,
- rany niedokrwienne goleni,
- zespół stopy cukrzycowej,
- rany o etiologii mieszanej (żylno-niedokrwiennej).
Nieco rzadziej przyczynami ran przewlekłych są:
- odleżyny,
- rany immunologiczne,
- rany hematologiczne,
- ropne zgorzelinowe zapalenie skóry,
- owrzodzenia nowotworowe,
- rany towarzyszące wrodzonym wadom naczyniowym,
- rany brzucha i klatki piersiowej powstałe w przebiegu przetok przewodu pokarmowego,
- rany pourazowe oraz rany o nieznanej etiologii.
Istnieje też wiele czynników, które mogą przyczyniać się do opóźnienia procesu gojenia czy nawet uniemożliwiać wygojenie się rany, co z kolei prowadzi do jej przewlekłego charakteru. Zaliczamy do nich m.in.: niedożywienie, choroby układowe i metaboliczne, niewydolność nerek, przewlekłe zakażenia, niewydolność krążenia, nowotwory, a nawet otyłość czy zaawansowany wiek. Są też czynniki miejscowe utrudniające gojenie się ranom, takie jak np. obecność tkanek martwych, obfity wysięk, zakażenie bakteryjne czy powtarzające się urazy.
Jak wspomagać proces gojenia ran przewlekłych?
Leczenie ran przewlekłych wymaga odpowiedniego podejścia. Jednocześnie podjęcie stosownych działań jest niezbędne, ponieważ rany, które utrzymują się przez kilka tygodniu, stanowią spore obciążenie dla pacjentów. Konieczne jest więc wdrożenie odpowiednich działań, które pozwolą przyspieszyć regenerację tkanek. Jedną z nowoczesnych metod leczenia ran przewlekłych jest terapia FREMS. Wielokrotnie potwierdzono jej skuteczność w przypadku patologii i urazów w fazie ostrej i zapalnej. Sprawdza się również przy leczeniu ran przewlekłych powstałych na skutek chorób wewnętrznych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca. Terapia FREMS wpływa nie tylko na przyspieszenie gojenia ran, ale również pozwala obniżyć odczucia bólowe oraz zniwelować ogólny dyskomfort pacjenta.
Jeśli masz dodatkowe pytania na temat terapii FREMS, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.