Jakie urządzenia wykorzystuje się do zdiagnozowania polineuropatii?
Polineuropatia to zespół objawów wynikający z zaburzenia funkcji nerwów obwodowych (odpowiadają za przekazywanie informacji między ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami w organizmie), splotów nerwowych i korzeni nerwowych. Schorzenie może mieć różne przyczyny, wynikające zarówno z czynników genetycznych, jak i chorób zakaźnych, chorób autoimmunologicznych, niedożywienia, leków, toksyn, nadużywania alkoholu itp. Diagnozowanie polineuropatii odbywa się najpierw na podstawie wywiadu lekarskiego, a następnie przeprowadzonych badań. W tym wpisie przedstawimy urządzenia, które są niezbędne w rozpoznaniu tej choroby.
Rozpoznanie polineuropatii — niezbędny sprzęt medyczny
Diagnostyka polineuropatii zawsze rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Już na podstawie wstępnie przekazanych przez pacjenta informacji lekarz może podejrzewać występowanie tej choroby. Do charakterystycznych objawów zaliczamy m.in. zaburzenia ruchu (niedowład mięśni, głównie rąk, przedramion, stóp i podudzi) i szybkie, drobne drżenia mięśni, zaburzenia czucia (m.in. mrowienie, drętwienie, bóle neuropatyczne), zaburzenia autonomiczne (m.in. zaburzenia wydzielania potu, bóle brzucha, zaparcia lub biegunki).
W celu potwierdzenia podejrzeń niezbędne jest wykonanie elektromiografii, czyli badania EMG. Przeprowadzane jest z zastosowaniem specjalnego aparatu, czyli elektromiografu. Urządzenie umożliwia badanie przewodnictwa we włóknach czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych. W ten sposób można nie tylko potwierdzić polineuropatię, ale również wskazać uszkodzone włókna (ruchowe, czuciowe lub oba rodzaje) oraz określić stopień uszkodzenia. Stosując aparat EMG, lekarz może określić też nasilenie uszkodzenia, dynamikę procesu chorobowego oraz rokowania.
W kolejnym etapie może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, które zwykle dobierane są adekwatnie do konkretnego pacjenta. Zwykle obejmują one badania laboratoryjne krwi i moczu, czasami punkcję lędźwiową, badanie płynu mózgowo- rdzeniowego, badania obrazowe i badania genetyczne.