dyskopatia

Jak zapobiegać dyskopatii?

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, czyli elastycznego elementu oddzielającego od siebie kolejne kręgi kręgosłupa, potocznie zwanego dyskiem. To jedno z najczęściej występujących schorzeń w obrębie kręgosłupa. Do jego rozwoju przyczynia się m.in. siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nadmierne przeciążanie kręgosłupa podczas pracy fizycznej itd. Choroba ta rozwija się dość powoli, a dolegliwości bólowe szybko mijają. Z czasem jednak trwają coraz dłużej (nawet do kilku godzin) i są znacznie bardziej intensywne, wręcz paraliżujące. Dopiero wtedy pacjenci zgłaszają się do lekarza. Czy można skutecznie przeciwdziałać dyskopatii?

Profilaktyka w zakresie dyskopatii

Zapobieganie dyskopatii tak naprawdę powinno rozpocząć się jeszcze zanim dojdzie do rozwoju tego schorzenia. Gdy już się pojawi, najważniejsze jest wdrożenie stosownego leczenia, a także wszelkie działania profilaktyczne mające na celu przeciwdziałanie nawrotom. W ten sposób można zachować na długo sprawność kręgosłupa i uniknąć uporczywych i paraliżujących dolegliwości bólowych.

W ramach zapobiegania dyskopatii bardzo ważna jest przede wszystkim umiarkowana aktywność fizyczna. Szczególnie istotną rolę odgrywają ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie, które utrzymują kręgosłup. Należy pracować nad prawidłową postawą, ponieważ jest to najlepszy sposób, aby przeciwdziałać chorobom kręgosłupa, w tym dyskopatii.

Trzeba też unikać podnoszenia ciężkich rzeczy. Osoby, które wykonują pracę fizyczną związaną z podnoszeniem ciężarów, muszą przy tym stosować odpowiednią technikę. Należy ograniczać wykonywanie zbyt gwałtownych ruchów, które negatywnie wpływają na krążki międzykręgowe. Oprócz tego ważna jest zbilansowana dieta oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała, gdyż nadwaga i otyłość sprzyjają różnym dolegliwościom ze strony kręgosłupa.

Zapobieganie dyskopatii dzięki technologii FREMS

Technologia FREMS to jedna z niefarmakologicznych metod przeciwdziałania dyskopatii. Z powodzeniem można ją łączyć z innymi terapiami, dzięki czemu efekty kuracji pojawią się szybciej i utrzymają się przez dłuższy czas. Jest to dobry sposób, aby złagodzić dolegliwości bólowe, z którymi trudno poradzić sobie samodzielnie.