Jak wspomagać gojenie ran?
Rana to przerwanie ciągłości skóry lub skóry i tkanek pod nią położonych na skutek – najczęściej – uraz mechanicznego, a także urazu termicznego (oparzenie) lub chemicznego (przez substancję żrącą). Proces gojenia ran może być różny, a na jego długość wpływa wiele czynników.
Wspomaganie gojenia ran – podstawowe zasady
Efektywność i szybkość gojenia się skóry zależy od wielu czynników. Oczywiście dużo zależy od sposobu powstania skaleczenia oraz rodzaju rany, ale niebagatelne znaczenie mają też czynniki wrodzone i nabyte, a także odpowiednia higiena oraz pielęgnacja. Zawsze konieczne jest stosowne oczyszczenie miejsca zranienia, dezynfekcja oraz założenie odpowiedniego opatrunku. W przypadku drobnych ran wystarczy zastosowanie plastra lub jałowego opatrunku. Przy większych ranach z wysiękiem (np. owrzodzenie) stosowane są opatrunki chłonne lub – przy ranach suchych – opatrunki hydrożelowe. Rany zakażone można zabezpieczyć opatrunkiem ze srebrem.
Nie zawsze łatwo jest doprowadzić do zabliźnienia rany. Dlatego właśnie zastosowanie znajdują różnorodne metody wspomagania gojenia ran. Dostępne są różnorodne preparaty w postaci maści, żeli czy past.
Terapia FREMS w leczeniu ran przewlekłych
Rany przewlekłe, szczególnie patologiczne, lub urazy w fazie ostrej i zapalnej, wymagają szczególnego podejścia terapeutycznego. Dotyczy to również ran powstałych na skutek chorób przewlekłych, jak cukrzyca czy miażdżyca. W tych przypadkach standardowe metody wspomagania leczenia ran mogą okazać się niewystarczające. Właśnie dlatego opracowano terapię FREMS, która wykorzystuje biokompatybilne sygnały elektryczne generowane przez elektrody. Jest to metoda, która wspomaga gojenie ran takich jak m.in.:
- odleżyny,
- owrzodzenia urazowe,
- owrzodzenia żylne,
- owrzodzenia tętnicze,
- owrzodzenia neuropatyczne,
- owrzodzenia nerwowo-niedokrwienne.
Terapia FREMS wpływa nie tylko na przyspieszenie procesu gojenia ran, lecz także pomaga obniżyć odczucia bólowe i zniwelować przyczyny problemów.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat terapii FREMS? Zapraszamy do kontaktu.