elektrostymulacja

Jak leczyć zaburzenia mikrokrążenia?

Jednym ze schorzeń nerwowo-naczyniowych są zmiany patologiczne w mikrokrążeniu. Mikrokrążeniem nazywamy sieć rozgałęzionych naczyń krwionośnych, których średnica jest mniejsza niż 0,1-0,2 milimetra. Naczynia stanowią miejsce przejścia układu tętniczego w układ żylny. Z uwagi na to, że zaburzenia mikrokrążenia mogą doprowadzić do przewlekłych stanów chorobowych i zaburzeń czynnościowych w obrębie tkanek i narządów, należy je leczyć. Jakie są przyczyny powstawania zaburzeń mikrokrążenia i jak je skutecznie leczyć?

Jakie są przyczyny powstawania zaburzeń mikrokrążenia?

Przyczyn pojawiania się zaburzeń mikrokrążenia można doszukiwać się na wielu płaszczyznach. Kluczowy jest jednak stan naczyń krwionośnych. Na skutek procesów chorobowych na wewnętrznych ścianach naczyń akumuluje się płytka miażdżycowa, co w konsekwencji prowadzi do twardnienia i zwężania się naczyń. Konsekwencją takiego stanu często jest arterioskleroza albo miażdżyca.

Ryzyko wystąpienia takich zaburzeń jest związane przede wszystkim z wysokim ciśnieniem tętniczym, stresem czy nieprawidłowym odżywianiem. Przyczyn można się doszukiwać również w nieprawidłowym odżywianiu (brak substancji odżywczych), niedoborze ruchu czy paleniu tytoniu. Co ważne, ryzyko wystąpienia zaburzeń mikrokrążenia wzrasta również z wiekiem. Zmiany w obrębie naczyń mogą być widoczne od około czterdziestego roku życia.

Jakie są metody leczenia zaburzeń mikrokrążenia?

Aby zapobiec nasilającym się skutkom zaburzeń mikrokrążenia, należy podjąć leczenie odpowiednio wcześnie. Jednym ze sposobów jest fizykalna terapia naczyniowa. W tym celu stosowane są urządzenia do leczenia zaburzeń mikrokrążenia. Leczenie opiera się na wysłaniu przez urządzenie serii impulsów, które wytwarzają pole elektromagnetyczne. W efekcie naczynia mikrokrążenia są stymulowane do skurczu, co z kolei skutkuje zwiększonym przepływem krwi.

Warto również pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, czyli zdrowym trybie życia, który pomoże w prawidłowym funkcjonowaniu mikrokrążenia. Mowa tutaj przede wszystkim o zdrowej diecie, regularnej aktywności fizycznej czy optymalnej ilości snu. W przypadku palaczy pomocne będzie również rzucenie nałogu, natomiast osoby nadużywające alkoholu powinny go ograniczyć.