rehabilitacja

5 urządzeń wykorzystywanych do rehabilitacji sportowej

Sportowcy to dość wymagający pacjenci ze względu na duże obciążenia oraz związane z intensywnym uprawianiem aktywności fizycznej częste kontuzje i urazy. Dla zapewnienia im możliwie jak najlepszych efektów rehabilitacji zastosowanie znajduje zaawansowana aparatura medyczna.

W tym wpisie przedstawimy przykłady urządzeń do rehabilitacji sportowej dostępnych jest w naszej ofercie.

  1. APTIVA FISIO FREMS. Jest to aparatura medyczna klasy IIa, wyposażona w 2 niezależne kanały stymulacji neuro, z czego każdy z nich ma 4 dipole. Za sprawą 15 elektrod możliwa jest zróżnicowana stymulacja dla ponad 80 protokołów aplikacyjnych. Urządzenie wykorzystywane jest do fizjoterapii i rehabilitacji po urazach czy kontuzjach, a także dolegliwości wynikających z takich przypadków jak m.in. rwa kulszowa, zespół bolącego barku, krwiaki pourazowe, zespół cieśni nadgarstka, pourazowy i zwykły zespół szyjno-barkowy, urazy kręgosłupa szyjnego, urazy: mięśni, więzadeł, ścięgien. Oprócz tego znajduje zastosowanie w leczeniu bólu oraz zaburzeń mikrokrążenia.
  2. APTIVIA FISIO FREMS SPEEDER. Zapewnia głęboką stymulację terapii FREMS, podobnie jak wyżej opisane urządzenie. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z wariantem podręcznym, dlatego też stanowi równie efektywną alternatywę dla wersji stacjonarnej. Dzięki swojej przenośnej konstrukcji i łatwości stosowania może być wykorzystywany w każdych warunkach.
  3. LIBRA LUX. Jest to urządzenie fizjoterapeutyczne, które działa za sprawą lasera wytwarzającego pulsujące światło czerwone. W ten sposób możliwa jest stymulacja miejsc na skórze i mobilizacja metabolizmu komórkowego oraz stymulacji homeostazy. Znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu bólów przewlekłych po ostrych urazach i operacjach, w leczeniu dolegliwości układu mięśniowo- szkieletowych, po urazach ograniczających ruchomość, deformacjach czy urazach stożka rotatorów, osteochondrozie, stanach zapalnych tkanek okołostawowych. Oprócz tego LIBRA LUX stosowane jest w celu rozluźnienia i tonizowania układu mięśniowo- szkieletowego, mobilizacji stawów, a także w przypadku zmian patologicznych stawów, w tym stanów zapalnych i chorób oraz zmian zwyrodnieniowych i utrzymujących się pourazowych stanów zapalnych.
  4. eMOTION TECAR. To urządzenie do rehabilitacji sportowej, które wykorzystuje ciepło do biostymulacji tkanek i penetracji błon komórkowych. Aparatura wykorzystywana jest m.in. do wspierania fizjoterapii barku, kolan, kręgosłupa i stawu skokowego, leczenia schorzeń kręgosłupa, redukowania bólów krzyżowych i wynikających z dyskopatii, natychmiastowego usuwania skurczy oraz stymulowania procesów gojenia, m.in.: wiązadeł, czy ścięgien. Stosowana jest też w leczeniu stłuczeń, skręceń, złamań, zwichnięć, przeciążeń i zapaleń w obrębie: torebki stawowej, kaletki maziowej, więzadeł itp. Do innych wskazań zaliczamy: zwiększenie uwapnienia kości, wspomaganie leczenia zapalenia korzonków nerwowych, niwelowanie zespołu bólu regionalnego oraz bólów: kłujących, rozległych, miejscowych, neurologicznych, a także redukowania obrzęków.
  5. Przenośne aparaty do fizjoterapii. Oprócz opisanych powyżej urządzeń w rehabilitacji sportowej zastosowanie znajdują też przenośne aparaty do fizjoterapii, w tym m.in. sprzęt medyczny do magnetoterapii, ultradźwięków, elektroterapii czy laseroterapii. Stosowane są zarówno w ramach fizjoterapii mobilnej, jak i w stacjonarnych gabinetach rehabilitacji.